VatanTr
Daha Kaliteli Bir Forum İçin Üye Olun...

Vista Araç Ve Açıklamaları. Uyeol-1

VatanTr
Daha Kaliteli Bir Forum İçin Üye Olun...

Vista Araç Ve Açıklamaları. Uyeol-1

VatanTr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Vista Araç Ve Açıklamaları.

YazarMesaj
S€D@T
Yönetici
Yönetici
S€D@T

Zodyak Kova
çin astrolojisi Yavru Köpek
Doğum tarihi : 22/01/96

Vista Araç Ve Açıklamaları. Empty
MesajKonu: Vista Araç Ve Açıklamaları.   Vista Araç Ve Açıklamaları. Icon_minitimeSalı 14 Nis. 2009, 15:40

Windows Vista üzerinde bir çok yönetim aracı bulunmaktadır. Yönetim araçlarını belli başlıklar altında toplayabiliriz. Yönetim araçları sayesinde işletim sistemi üzerinde olan biten herşeyi gözlemleyebilir ve kontrol altına alabilirsiniz. Windows Vista üzerinde bulunan başlıca Yönetim Araçları şunlardır;
- Event Viewer (Olay Görüntüleyicisi)
- Group Policy (Grup Politikaları)
- Task Scheduler (Zamanlanmış Görevler)
- Microsoft Management Console (MMC) 3.0
- Performance Monitor (Performans Monitörü)
Şimdi yukarıda listelediğimiz Yönetim Araçlarının ne işe yaradıklarını inceleyelim;
Event Viewer : Olay Görüntüleyici işletim sistemi içerisinde gerçekleşen işlemlerin kayıtlarını tutan sistem aracıdır. Kayıt altına alınan olaylar şunlardır;
a. Application (Uygulamalar)
b. Security (Güvenlik)
c. Setup (Kurulumlar)
d. System (Sistem)
İşletim sisteminiz çalışırken çeşitli hata ya da sorunlarla karşılaştığınızda sistem bir hata kodu üretir. Bu hata koduna Event Viewer üzerinden ulaşabilir ve sorunlarınızı giderebilirsiniz.

Group Policy : Grup Politikaları sistem aracı Domain yapısı içerisinde çeşitli kısıtlamalara olanak sağlar. Windows XP Service Pack 2 ile sağlanan Grup İlkesi sayısı 1250-1500 iken, Windows Vista’da bu sayı 3000′lere çıkmıştır. Bunun dışında ADM şablon dosyaları .xml formatında (admx) tutulmaktadır. Windows Vista Group Policy Management aracınıda içerisinde barındırmaktadır.
Task Scheduler : Zamanlanmış Görevler yönetim aracı Windows Vista ile birlikte yeni özellikler kazanmıştır. İşletim sistemi üzerinde belli olaylar gerçekleştiğinde bu olaylar doğrultusunda çeşitli uygulamalar çalıştırılabilir. Örneğin; sabit disk üzerinde boş alan kalmadığında herhangi bir klasörün sildirilmesi sağlanabilir.
Performance Monitor : Performans Monitör ile sistem kaynaklarınızın durumunu görntüleyebilirsiniz. Ayrıca Reliability Monitor sayesinde bilgisayar sağlamlığına ilişkin bilgileride elde edebilirsiniz. Performance Monitor ile ilgili detaylı bir yazımızı aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.
Windows Vista’da, Geliştirilmiş Sistem Kaynakları Monitörünün İncelenmesi (Resource Monitor)
https://vatantr.yetkin-forum.com

Vista Araç Ve Açıklamaları.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Vista Bar
» Vista sidebar nedir?
» Vista Araçları Ve Özelllikleri.
» Windows Vista Crack - 32 - 64 bit